ویزای استرالیا

آنچه در این مطلب میخوانید:

معرفی

برای اطلاع از نکات اخذ ویزای استرالیا، مدت اعتبار ویزای توریستی استرالیا، اپلای ویزای استرالیا و مدارک ویزای توریستی استرالیا با ما همراه شوید.

به عنوان یک ایرانی اگر مایل به بازدید از جذاب‌ترین و پهناورترین کشور قاره اقیانوسیه و ششمین کشور وسیع دنیا یعنی استرالیا هستید، نیاز به دریافت مجوز معتبری به نام ویزای توریستی استرالیا خواهید داشت.

همان طور که از نام ویزای توریستی استرالیا مشخص است، این ویزا تنها برای اهداف گردشگری و بازدید از اقوام و آشنایان حاضر در استرالیا بوده و مورد کاربری دیگری برای فرد دارنده آن ندارد.

یعنی اگر برای اهداف دیگری مثل مهاجرت به استرالیا و یا کار و تحصیل قصد بازدید از این کشور را دارید، ملزم به دریافت انواع دیگر ویزای استرالیا هستید که تفاوت زیادی با مجوز موقتی و ویزای توریستی استرالیا دارد.
با ما همراه شوید تا در ادامه شما را با انواع جزئیات مهم و کاربردی ویزا توریستی استرالیا از جمله مدارک ویزای توریستی استرالیا، مدت زمان ویزای توریستی استرالیا و غیره آشنا کنیم.

انواع ویزای توریستی استرالیا

به طور حتم، پردرخواست‌ترین ویزای استرالیا، ویزای توریستی این کشور است که برای اهداف کوتاه‌مدت گردشگری و بازدید از اقوام صادر می‌شود.

بنابر جدیدترین آمار وب سایت رسمی مهاجرت و شهروندی این کشور، ویزای توریستی استرالیا شامل موارد زیر می‌گردد:

 • مجوز الکترونیکی ساب کلاس 601
 • مجوز الکترونیکی ساب کلاس 651
 • ویزای ترانزیت ساب کلاس 771
 • ویزای توریستی (Visitor) ساب کلاس 600
 • ویزای کار و تعطیلات ساب کلاس 462
 • ویزای تعطیلات کاری ساب کلاس 417

تمامی موارد ذکر شده در بالا جزو انواع ویزای توریستی کشور استرالیا محسوب می‌شوند، اما در حقیقت شهروندان ایرانی امکان اپلای همگی زیرکلاس‌های ویزای توریستی استرالیا را نداشته و تنها واجد شرایط درخواست برخی از ویزا استرالیا هستند.

برای درک بهتر این موضوع بد نیست تا در مورد هر یک از ساب کلاس‌های ویزای توریستی استرالیا توضیح مختصری به شما ارائه دهیم:

 • ویزای توریستی الکترونیکی 601 استرالیا: این نوع از ویزای استرالیا تا حداکثر 3 ماه اعتبار داشته و معمولاً به غیر از یک هزینه سرویس و اجرایی 20 دلاری، هزینه‌ای برای آن دریافت نمی‌شود. اما نکته قابل توجه در رابطه با این ویزا استرالیا این است که تنها شهروندان 34 کشور دنیا از جمله ژاپن، سنگاپور، ایتالیا، یونان و آمریکا امکان دریافت این مجوز ETA را دارند.
 • ویزای توریستی eVisitor ساب کلاس 651 استرالیا: این مجوز گردشگری و الکترونیکی کشور استرالیا نیز تا حداکثر 3 ماه اعتبار داشته و به صورت رایگان برای متقاضیان واجد شرایط 36 کشور دنیا از جمله اتریش، دانمارک، سوئیس و انگلیس قابل دستیابی است.
 • ویزای ترانزیت استرالیا: مجوز موقتی ساب کلاس 771 به مسافران این اجازه را می‌دهد تا در یک بازه زمانی حداکثر 72 ساعته در محوطه فرودگاهی کشور استرالیا حضور داشته و این کشور را به سمت مقصدی خارج از مرزهای استرالیا ترک کنند. دریافت این نوع از ویزای استرالیا رایگان بوده و برای تمامی شهروندان خارجی قابل اقدام است.
 • ویزای توریستی ساب کلاس 600 استرالیا: یکی از پرطرفدارترین مجوزهای توریستی کشور استرالیا است که به دو صورت سینگل و مولتی و با اعتبارهای 3، 6 و 12 ماهه برای متقاضی صادر می‌شود. این ویزای توریستی استرالیا قابل اپلای برای تمامی شهروندان واجد شرایط از سراسر دنیا است.
 • ویزای کار و تعطیلات ساب کلاس 462: این نوع از ویزای توریستی استرالیا به متقاضیان 18 تا 30 ساله این امکان را می‌دهد تا از یک نوع خاص ویزای توریستی با اعتبار یکساله در استرالیا برخوردار شوند که امکان کار قانونی، تحصیل کوتاه‌مدت حداکثر 4 ماهه و تامین هزینه‌های گردشگری و اقامت نیز در آن وجود دارد. متاسفانه این ویزای استرالیا تنها برای شهروندان 28 کشور مختلف دنیا از جمله آمریکا، ترکیه و جمهوری چک است و شهروندان ایرانی امکان اپلای ندارند.
 • ویزای تعطیلات کاری ساب کلاس 417: این نوع از ویزای توریستی استرالیا دارای شباهت زیادی با کلاس 462 است با این تفاوت که که متقاضیان برخی از کشورها با حداکثر سن 35 سال نیز امکان اپلای این ویزا را دارند. اعتبار این ویزا 12 ماهه بوده و همانند ویزای کار و تعطیلات ساب کلاس 462 تا حداکثر 3 بار امکان دریافت آن وجود دارد. شهروندان تنها 19 کشور دنیا از جمله آلمان و فرانسه امکان اپلای این ویزا استرالیا را داشته و شهروندان ایرانی شامل این طرح نمی‌شوند.

ویزای 600 استرالیا

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت رسمی مهاجرت و شهروندی استرالیا در مورد انواع ویزای توریستی استرالیا، گزینه‌های قابل استفاده و پرکاربرد گردشگری برای شهروندان ایرانی شامل ویزای استرالیا (ترانزیت) و ویزای ساب کلاس 600 استرالیا می‌شود.

با در نظر گرفتن محدودیت اعتبار 72 ساعته، معمولاً ویزای ترانزیت استرالیا تنها برای افرادی مناسب است که قرار است به خاطر دلایلی، توقف کوتاهی در مرز هوایی و فرودگاهی استرالیا داشته و این محدوده را به سمت کشور دیگری خارج از حوزه استرالیا ترک کنند.

بر همین اساس، در ادامه قصد داریم تا جزئیات کامل تنها ویزا استرالیا کاربردی و قابل استفاده گردشگران ایرانی یعنی ویزای 600 استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.

امکانات ویزای توریستی استرالیا

 • بازدید از اقوام و دوستان ساکن در استرالیا
 • گشت و گذار توریستی و تجربه سفرهای دریایی با کشتی‌های کروز

بنابر قوانین اداره مهاجرت و شهروندی کشور استرالیا، شما امکان انجام امور تجاری، کار و خدمات درمانی را از طریق ویزای توریستی استرالیا ندارید، بلکه تنها می‌توانید در یک دوره آموزشی حداکثر 3 ماهه این کشور شرکت کنید.

در صورتی که طول دوره آموزشی شما بیش از این مقدار باشد، دیگر این نوع از ویزا استرالیا برای شما کارایی نداشته و حتماً باید به کشور مبدا برگردید و برای ویزای تحصیلی استرالیا اپلای کنید.

اعتبار ویزای توریستی استرالیا

ویزا توریستی استرالیا دارای ماهیت موقتی است و اعتبار آن براساس صلاحدید افسر ویزا استرالیا و شرایط کلی متقاضی متغیر است. به طور معمول، مواردی که توسط افسر سفارت در هنگام بررسی درخواست ویزای توریستی استرالیا مورد بررسی قرار می‌گیرد، شامل موارد زیر می‌شود:

 • تا چه اندازه قصد اقامت و حضور در استرالیا را دارید
 • چرا استرالیا را انتخاب کرده و مایل به حضور در این کشور هستید

عموماً این امکان وجود دارد که با توجه به مدارک ویزای توریستی استرالیا و برنامه سفر متقاضی ایرانی، ویزای استرالیا به جای حداقل 3 ماه با اعتبار 14 روز تا 1ماه صادر ‌گردد.

ویزای توریستی استرالیا به دو صورت سینگل(یکبار ورود) و مولتی (چندبار ورود) برای متقاضی صادر می‌شود، اما از آنجایی که عموماً سخت‌گیری بیشتری برای متقاضیان ایرانی در زمینه اخذ ویزای استرالیا وجود دارد، معمولاً در دفعه اول این ویزا با حداقل اعتبار و به صورت سینگل برای فرد صادر می‌گردد.

اما در صورتی که دارای سابقه سفر خوبی باشید و برای چندین بار ویزای توریستی استرالیا را گرفته و به این کشور سفر کرده باشید، این احتمال وجود دارد که ویزا استرالیا با اعتبار 6 ماهه و یا حتی یکساله و در حالت مولتی برای شما صادر شود.

لازم به ذکر است که امکان اضافه کردن اعضای خانواده در یک پرونده درخواست ویزای توریستی استرالیا وجود نداشته و هر فرد از اعضای خانواده باید به صورت مجزا برای اپلای ویزا استرالیا اقدام کند.

این در حالی است که هزینه ویزای توریستی استرالیا تنها شامل هزینه ارزی اپلای ویزا و انگشت‌نگاری بیومتریک نیست و شامل موارد دیگری مثل آزمایش مدیکال و گواهی عدم سوءپیشینه می‌شود.

در صورتی که والدین یک فرد مقیم دائم و یا شهروند کشور استرالیا و دارای تمام شرایط ویزای توریستی استرالیا باشید، عموماً مدت زمان ویزای استرالیا با اعتباری بیش از 12 ماه نیز برای شما صادر خواهد شد.

در هر حالتی، شما نمی‌توانید با داشتن ویزای توریستی استرالیا برای بیش از 12 ماه در یک بازه زمانی 18 ماهه در این کشور حضور و اقامت داشته باشید.

البته در صورتی که واجد شرایط اقامت بیش از 12 ماه در هر بار ورود به استرالیا باشید، بهتر است از همان ابتدا برای ویزای توریستی اسپانسر والدین (Sponsored Parent ساب کلاس 870) اقدام کنید.

ویزای توریستی استرالیا با دعوتنامه

ویزای توریستی فامیلی استرالیا Sponsored family stream برای دیدار اقوام و یا دوستان بوده و نیازمند دریافت دعوت‌نامه‌ای معتبر از یک شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم در استرالیا با حداقل 18 سال سن است.

این نوع از ویزا توریستی استرالیا جزو زیرمجموعه‌های ساب کلاس 600 بوده و تا حداکثر 12 ماه اعتبار دارد.

نسبت خانوادگی مورد پذیرش برای ارسال دعوتنامه ویزا استرالیا شامل موارد زیر می‌شود:

 • والدین، فرزند
 • برادر یا خواهر
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • عمه، خاله، عمو و دایی
 • خواهر زاده و برادرزاده

این در حالی است که نامزد، دوست و یا عموزاده جزو اسپانسرهای واجد شرایط محسوب نمی‌شوند.

تفاوت اصلی ویزای توریستی استرالیا با دعوتنامه در مقایسه با نوع عادی اپلای ویزای استرالیا در این است که امکان صدور اعتبار بالای 3 ماه برای متقاضی بیشتر بوده و معمولاً با سهولت و سرعت بیشتری به این نوع درخواست‌ها رسیدگی می‌شود.

مثال واضح ویزای توریستی استرالیا با دعوتنامه زمانی است که هر یک از والدین و خواهر شما برای این نوع از ویزای استرالیا درخواست داده‌اند، در این حالت شما می‌توانید به عنوان فرد مقیم دائم کشور استرالیا اسپانسر والدین و خواهر خود به طور همزمان شوید.

این موضوع شامل نسبت‌هایی نظیر برادرزاده و فرزند وی و یا عموی شما و فرزندش نیز می‌شود.

در این روش ویزا استرالیا فرد دعوت‌کننده باید مبلغی (بین 5000 تا 15000 دلار) را تحت عنوان تضمین و پوشش هزینه‌های احتمالی مسافر نزد دولت استرالیا به امانت بگذارد و با خروج مسافر از خاک استرالیا، فرد دعوت‌کننده امکان برداشت مبلغ تضمین را خواهد داشت.

هزینه این نوع از ویزای استرالیا 150 دلار بوده و فرد با در دست داشتن آن امکان بازدید اقوام و دوستان و گردش در استرالیا را تا مدت زمان اعتبار ویزا (حداقل 2هفته و حداکثر 12ماه) خواهد داشت.

انجام خدمات پزشکی و یا کاری و تجاری با این نوع از ویزا استرالیا امکان‌پذیر نبوده و فرد به غیر از موارد مجاز ذکر‌شده، تنها امکان ثبت‌نام و شرکت در یک دوره آموزشی حداکثر 3ماهه در استرالیا را خواهد داشت.

همچنین بنابر تبصره 8503 و 8531، دارنده ویزای توریستی استرالیا امکان تمدید این نوع از ویزا را در خاک استرالیا نداشته و باید برای اجتناب از رویارویی با جرایم نقدی و غیرنقدی هم‌چون ریجکت ویزای استرالیا و قرارگیری در بلک‌لیست، پیش از اتمام اعتبار ویزا از استرالیا خارج شود.

اخذ ویزای توریستی استرالیا

در راستای اخذ ویزای توریستی استرالیا در ایران، شما ملزم هستید تا از طریق وب‌سایت رسمی مهاجرت و شهروندی این کشور برای اپلای ویزا استرالیا اقدام کنید.بر همین اساس، شما نیازمند ساخت حساب کاربری ImmiAccount ، پرکردن فرم مربوطه، پرداخت هزینه ارزی ویزای استرالیا و پیوست مدارک موردنیاز سفارت هستید.

همچنین باید به هنگام درخواست ویزا توریستی استرالیا پاسپورت شما دارای حداقل 6ماه اعتبار باشد.

به بیانی دیگر، شما باید پیگیری امور اپلای ویزا و آپلود مدارک ویزای توریستی استرالیا را از طریق وب‌سایت سفارت این کشور انجام دهید و با رزرو وقت سفارت کارگزاری وی اف اس گلوبال و حضور در محل کارگزاری خدمات ویزای استرالیا، مراحل انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک را به انجام برسانید.

شما همچنین می‌توانید صفر تا صد اپلای ویزا توریستی استرالیا از ایران از جمله آماده‌سازی و تکمیل مدارک ویزای توریستی استرالیا، پرداخت هزینه ارزی و رزرو وقت سفارت این کشور را به ما سپرده و با همراهی کامل موسسه مهاجرتی نیلگام، برای اخذ ویزای توریستی این کشور اپلای کنید.

ویزای توریستی استرالیا بدون دعوتنامه

به عنوان یک متقاضی ایرانی اپلای ویزای توریستی استرالیا ساب کلاس 600، باید به این موضوع توجه داشته باشید که درخواست ویزای توریستی استرالیا نیازی به دعوتنامه نداشته و متقاضی الزامی به داشتن اقوام نزدیک و خانواده ساکن استرالیا نیست.

به بیانی دیگر، شما این امکان را دارید تا از طریق وب‌سایت immi.homeaffairs.gov.au، ویزای استرالیا subclass 600 را انتخاب کنید و به صورت آنلاین و حضوری امور اپلای ویزا استرالیا را پیگیری نمایید.

آیا امکان تمدید ویزا توریستی استرالیا وجود دارد؟

شرایط ویزای توریستی استرالیا برای متقاضیان ایرانی به این شکل است که امکان تمدید آن برای متقاضی وجود نداشته و باید با مراجعه به کشور مبدا برای یک ویزای جدید استرالیا اقدام کند.

از این رو، اگر برای مثال ویزا توریستی استرالیا با اعتبار 3 ماهه برای شما صادر شده باشد، باید پیش از پایان اعتبار ویزای استرالیا به کشور مبدا یعنی ایران بازگردید و این اجازه را ندارید تا از داخل استرالیا برای تمدید اعتبار ویزای توریستی استرالیا اقدام کنید.

مدت ارزیابی ویزا توریستی استرالیا

به طور تقریبی مدت زمان ارزیابی ویزای توریستی استرالیا به شرایط مختلفی مثل تابعیت و شهروندی متقاضی، سابقه سفر، تمکن مالی قوی، داشتن اقوام نزدیک ساکن در استرالیا و موارد این چنینی بستگی دارد و از حداقل 6 روز تا 37 روز کاری متغیر است.

البته ممکن است بنابر حجم درخواست‌های متقاضیان ویزا توریستی استرالیا در فصول high season و یا مشکلات احتمالی و نواقص پرونده، زمان ارزیابی بیشتر از مدت اعلام شده باشد و به حداکثر 3 ماه افزایش یابد.

مدارک ویزای توریستی استرالیا

به طور کلی مدارک ویزای توریستی استرالیا شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم درخواست آنلاین ویزای تکمیل‌شده
 • اصل و کپی پاسپورت جدید
 • دوقطعه عکس پاسپورت با پس‌زمینه سفید
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی و مهر وزارت امور خارجه و دادگستری
 • پرینت حساب بانکی 4 ماهه اخیر
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی، سوابق کاری و مدارک بیمه و سایر موارد نظیر کد مالیاتی، جواز کار و یا شماره ثبت شرکت (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار یا تحصیل
 • دعوت‌نامه اقوام (در صورت وجود)
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • برنامه سفر کامل و موجه
 • پرینت پرداخت اینترنتی هزینه ویزا
 • ارائه گواهی سوءپیشینه
 • مدارک چکاپ پزشکی از کلینیک‌های تائید‌شده سفارت
 • رزرو هتل
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما مطابق با برنامه سفر
 • ارائه اطلاعات و آدرس فرد دعوت‌کننده (در صورت وجود)
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • ترجمه سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • ترجمه سوابق بازنشستگی (در صورت وجود)

زمانی که مدارک ویزای توریستی استرالیا را آماده کرده و به صورت اینترنتی برای اپلای ویزا استرالیا اقدام کنید، نوبت به رزرو وقت سفارت و کارگزاری وی اف اس برای انگشت نگاری و عکس بیومتریک در داخل ایران می‌رسد.

شما می‌توانید در صورت تمایل تمامی امور مربوط به پروسه اخذ ویزای توریستی استرالیا را به موسسه مهاجرتی نیلگام سپرده و با اطمینان بیشتر به پیگیری سریع‌تر امور اپلای ویزای استرالیا خود بپردازید.

فرم ویزای توریستی استرالیا

برای اپلای ویزای توریستی استرالیا ساب کلاس 600، شما باید به وب‌سایت مهاجرت و شهروندی این کشور و این لینک مراجعه کرده و با ایجاد یک حساب کاربری آنلاین ImmiAccount امور درخواست ویزا مثل تکمیل آنلاین فرم ویزای توریستی استرالیا را انجام دهید.

شما همچنین می‌توانید صفر تا صد انجام خدمات ویزای توریستی استرالیا را به موسسه مهاجرتی نیلگام بسپارید و با تکمیل فارسی فرم درخواست ویزای توریستی استرالیا، الباقی امور را به کارشناسان ما بسپارید.

نمونه تصویر فرم آنلاین اپلای ویزای توریستی استرالیا به شکل زیر است:

امتیاز دهید

مشاوره و رزرو تور

هم‌اکنون پاسخگوی شما هستیم

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *