شماره پشتیبانی 24/7 021-66700740

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور، یعنی آناتولی یا آسیای کوچک، در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده است. بخش کوچکی از ترکیه در منطقه بالکان (در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و در شرق با کشور ایران همسایه است. در این مقاله سعی داریم تا با بررسی کامل ویزای ترکیه، انواع ویزا و روش های درخواست برای ویزای این کشور اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

مقدمه کوتاه:

ترکیه، به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، یکی از مهم‌ترین مقصدهای شهروندان ایرانی برای گردش، تجارت و تحصیل است. مسافران ایرانی که به‌قصد گردش و تفریح به ترکیه سفر می‌کنند، نیاز به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند تنها با داشتن پاسپورت به این کشور سفر کنند. تنها با داشتن پاسپورت در این کشور به‌قصد گردشگری، می‌توان تا مدت 90 روز بدون اخذ ویزای توریستی ترکیه در این کشور حضور داشت و بعد از مدت 90 روز باید به دریافت ویزای ترکیه اقدام کرد و برای درخواست ویزا، مراجعه به سفارت این کشور لازم است.

 • در مواردی که درخواست‌ها رد می‌شوند، هزینه ویزا قابل ‌استرداد نیست.

 

 • کلیه متقاضیان ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند که در مدت اقامت در ترکیه معتبر است.

 

 • مدت اقامت توسط ویزا یا معافیت ویزا نمی‌تواند در هر 180 روز از 90 روز تجاوز کند. تنظیم 90 روز اقامت در 180 روز گذشته برای کلیه خارجیانی که به ترکیه سفر می‌کنند الزام‌آور است.

 

 • انواع درخواست ویزا، دفاتر کنسولی ترکیه می‌توانند ویزای خود را با حداکثر مدت اقامت 90 روز صادر کنند. اتباع خارجی که مایل به ماندن بیش از 90 روز در ترکیه هستند، برای تمدید اقامت خود باید برای دریافت “اجازه اقامت کوتاه‌مدت” در اداره امور استان اداره مهاجرت اقدام کنند.

 

 • اجازه اقامت بیگانگان در صورت ماندن در ترکیه بیش از 120 روز در طول سال امکان‌پذیر نیست.

 

 • برای مسافرانی که دارای مدارک سفر سازمان ملل متحد هستند، معافیت ویزا برای مدت اقامت 90 روزه در 180 روز گذشته می‌توانند، در صورت مراجعه به ترکیه به درخواست رسمی خود شخص امکان‌پذیر است.

 

 • دارندگان اسناد مسافرتی سازمان ملل متحد از ویزای ورود معاف هستند و ممکن است بدون توجه به هدف بازدیدشان، در مدت 180 روز گذشته 90 روز در ترکیه بمانند. مقررات ویزای عمومی برای دارندگان سند مسافرتی سازمان ملل متحد مطابق مقررات مشخص‌شده با توجه به کشور مبدأ آن‌ها اعمال می‌شود.

 

 • درخواست ویزا برای سفر به‌جز اهداف توریستی یا تجاری (کار یا تحصیل و غیره) نیاز به اخذ ویزا از طریق نمایندگی‌های ترکیه در خارج از کشور دارد.

 

 • متقاضی زیر 18 سال در صورت تحویل اسناد مربوط به شرایط طلاق والدین به مصوبات کتبی رسمی به والدی که تحت حضانت اوست، نیاز دارد.

 

 • افراد زیر بدون نیاز به اخذ ویزای دانشجویی مجوز اقامت در ترکیه را دارند: خارجی‌هایی که به‌واسطه دعوت‌نامه‌ها وارد ترکیه می‌شوند. دانشگاه‌های تحت نظارت هیئت عالی آموزش عالی ترکیه برای تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری که به‌ موجب برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجو، برنامه‌های فرهنگی و همچنین تحت برنامه‌های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا است.

 

 • برای خارجیانی که مایل به ورود به ترکیه از طریق بندرهای دریایی با اهداف توریستی هستند، ممکن است مجوز ورود بدون ویزای آن‌ها توسط استانداری‌های محلی صادر شود. مجوز بازدید کنندگان حداکثر 72 ساعت اعتبار دارد و فقط برای اهداف گشت‌وگذار در مجاورت بندرهای دریایی که در آن کشور واردشده‌اند معتبر هستند.

دعوت‌نامه برای درخواست ویزای توریستی، باید شامل شماره شناسه TR فرد دعوت‌شده، هویت واضح، لیست مدعوین، آدرس دائمی، شماره تماس، طول و هدف اقامت و ارتباط با متقاضی باشد. در نامه بیان‌شده اگر طرف دعوت‌کننده یک سازمان یا یک شرکت باشد، به گواهی ثبت مالیات سازمان نیاز خواهد بود و دعوت‌کننده باید بتواند تا حد لازم تامین کننده هزینه‌های حضور مهمان باشد و مشخص کند در کجا از او پذیرایی می‌کند. اتباع خارجی درخواست‌های خود را برای اجازه کار از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت یا ملیت خود ارائه می‌دهند. برای کار در ترکیه و برای دریافت مجوز کار به نزدیک‌ترین دفتر کنسولی یا سفارت ترکیه مراجعه کنید. گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه‌ای از طرف کارفرما و سایر مدارک باید طی ده روز کاری پس از درخواست شما توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه ارسال شود. برنامه‌ها حداکثر ظرف مدت سی روز توسط MLSS نهایی می‌شوند. درست پس از ورود به ترکیه(قبل از شروع کار)، شما باید طی یک ماه در اداره پلیس محلی ثبت‌نام کنید تا اجازه اقامت لازم را به دست آورید.

 1. طبق مصوبه شماره 4817 برای متقاضیان کارآموزی خصوصی، خارج از مفاد مندرج در ماده 55 “معافیت اجازه کار” عنوان آئین‌نامه اجرای قانون در مورد مجوزهای کار خارجی‌ها باید از وزارت کار و تأمین اجتماعی مجوز کار دریافت کنند.
 2. ماده 55 آئین‌نامه اجرای قانون در مورد جواز کار بیگانگان شماره 4817 در مورد تنظیم معافیت اجازه کار، میزان و مدت‌زمانی که بیگانگان از اجازه کار معاف هستند، بیان‌شده است. کسانی که شرایط زیر را رعایت می‌کنند، نیازی به اجازه کار ندارند.
 3. افراد معاف از ویزای کار طبق توافق‌های دوجانبه یا چندجانبه که ترکیه به‌عنوان طرف امضاکننده در آن قرار دارد.
  اتباع خارجی که اقامت دائم در خارج از کشور دارند و مایل به بازدید موقت از ترکیه باهدف مطالعات علمی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری برای مدت‌زمانی کوتاه‌تر از یک ماه و باهدف فعالیت‌های ورزشی برای مدت کم‌تر از چهار ماه هستند.
 4. به‌منظور آموزش در استفاده از کالاها و خدمات صادرشده یا واردشده به ترکیه؛ با این شرط که طی یک سال مدت‌زمان ورود به ترکیه بیشتر از سه ماه است.
 5. افراد خارجی كه به مؤسسات دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مراجعه می‌کنند تا با تأیید وضعیت خود از طریق اسناد، اطلاعات و رفتارهای خوب خود را ارتقا دهند.
 6. افرادی که به مقامات ترکیه اطلاع داده‌اند که در مدت‌ زمانی که بیش از شش ماه است، خدمات و مشارکت‌های مهمی درزمینه‌های فرهنگی و فناوری و زمینه‌های آموزشی ارائه خواهند داد.
 7. افرادی که تحت برنامه‌های مرکز آموزش و جوانان اتحادیه اروپا (آژانس ملی) به ترکیه سفر می‌کنند.
 8. بیگانگان می‌توانند در چهارچوب برنامه‌های بین‌المللی کارآموزان که توسط هیئت آموزش عالی، وزارت کشور و وزارت امور خارجه مجوز گرفته‌اند، به آموزش بپردازند.
 9. خارجی‌هایی که نماینده راهنمای تور هستند به‌شرط این‌که مدت قرارداد از 8 ماه تجاوز نکند به ترکیه می‌آیند.
  طول دوره قراردادهای سایر ورزشکاران، مربیان، بازیکنان فوتبال که درخواست‌های آن‌ها توسط فدراسیون فوتبال ترکیه یا اداره کل جوانان ورزش تأیید می‌شود.
 10. کارشناسان خارجی شاغل در پروژه‌هایی که در محدوده برنامه‌های همکاری مالی ترکیه و اتحادیه اروپا انجام می‌شوند، نیازی به اخذ ویرایش کار در دوره تصدی خود ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

مهر آسمان گشت © 1398 - 1399